Aktuality

Závěrečná tisková zpráva projektu

Datum: 19. březen 2016, Rubriky: Aktuality

V termínu od 10. do konce března 2016 probíhají ve Sladovně Písek poslední Ozvěny festivalu Touch the Music – Music the Art of the Soul, kam mohou návštěvníci přijít shlédnout část hracího parku, který byl součástí letního hudebního festivalu v Českých Budějovicích, a který si i zde mohou návštěvníci sami vyzkoušet. Na úvod celé výstavy proběhl 10.3. také workshop a koncert Ondřeje Smeykala.

Ozvěny festivalu jsou součástí většího projektu Touch the Music – Music the Art of the Soul, (https://www.facebook.com/touchthemusicfestival), jehož realizátorem je občanské sdružení Incogniti o.s. a který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Zaverecná tiskova zprava (*.doc)

Celý článek

OZVĚNY FESTIVALU v Písku

Datum: 9. březen 2016, Rubriky: Aktuality

Festival Touch the Music – Music the Art of the Soul pokračuje třetími Ozvěnami festivalu, které se uskuteční od 10.3. do 31.3. 2016 ve Sladovně Písek. V rámci Ozvěn festivalu budou moci návštěvníci v prostorách Sladovny shlédnout část hracího parku, který byl součástí letního festivalu v Českých Budějovicích, a které si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet. Dozvuk festivalu si návštěvníci budou moci přijít poslechnout 10.3. 2016 na koncert Ondřeje Smeykala případně se i aktivně zapojit v rámci didgeridoo workshopu. Vstup zdarma.

Více informací o projektu najdete na stránkách: www.sladovna.cz

Celý článek

OZVĚNY FESTIVALU v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

Datum: 9. únor 2016, Rubriky: Aktuality

Festival Touch the Music – Music the Art of the Soul pokračuje druhými Ozvěnami festivalu tentokrát v podobě výstavy 14 fotografií z letního festivalu, které si od 15. do 29.2. 2016 můžete prohlédnout ve výstavní aule Jihočeského divadla, u vstupu do Divadelní kavárny.

Celý článek

Minifestival v TouScene

Datum: 7. prosinec 2015, Rubriky: Aktuality

V rámci projektu jsme v sobotu 28.11.2015 v Norském městě Stavanger (v místě našeho partnera) uspořádali jednodenní minifestival. Společně s Ondřej Smeykal a Milošem Dvořáčkem jsme předvedli, jak hudba dokáže bavit a spojovat. Publikum workshopy a koncerty přijalo s velkým nadšením, na konci se k našim interpertům dokonce připojili i kolegové z Norska a vytvořili společný „jam session“.

https://www.facebook.com/touchthemusicfestival/posts/1516003865363558

Celý článek

Festival pokračuje v Norsku

Datum: 26. listopad 2015, Rubriky: Aktuality

V sobotu 28.11.2015 proběhne minifestival projektu Touch the Music v norském Stavangeru u partnera projektu Tou scene. Kromě workshopu a koncertu s Ondrou Smeykalem chystáme i koncert Miloše Dvořáčka a místních skupin, více info najdete zde: http://touscene.com/program/vis/8450

Celý článek

Video z festivalu

Datum: 26. listopad 2015, Rubriky: Aktuality

Po menší pauze přinášíme video z festivalu, i s odstupem času se nám objeví husí kůže, byl to velký zážitek a děkujeme vám za krásnou atmosféru.

Najdete jej na tomto odkazu – https://www.facebook.com/touchthemusicfestival/videos/1510682945895650/

Celý článek

Festival pokračuje ozvěnami

Datum: 1. říjen 2015, Rubriky: Aktuality

Projekt Touch the music pokračuje po letním festivalu podzimní částí. První „ozvěnou“ je speciální vystoupení hudebníka Ondřeje Smeykala (který vystoupil i na letním festivalu) na mezinárodním festivalu studentských filmů v Písků pořadaným filmovou školou Miroslava Ondříčka neboli FAMO.

Koncert proběhne v rámci hudební části festivalu v neděli 18.října od 22:00, více najdete zde: http://www.filmfestpisek.cz/cs/program/hudba/206-ondrej-smeykal-cesky-profesionalni-hrac-na-didgeridoo

Celý článek

Festival končil o víkendu

Datum: 31. srpen 2015, Rubriky: Aktuality

Festival Touch the music se neodvratně přiblížil ke svému konci a na víkend přichystal divákům nedělní koncert, coby výstup workshopu Zpívat může každý.

Od pátku do neděle proběhly 3 workshopy Idy Kelarové. Více než 30 zájemců strávilo během tří dnů několik hodin pod vedením zkušené zpěvačky a cvičilo si hlas nejen pro nedělní koncert. Ten se odehrál v neděli od 17 hodin na Piaristickém náměstí jako ukázka toho, že zpívat může opravdu každý. Zároveň bylo vystoupení originálního sboru symbolickou tečkou za festivalem Touch the music, který návštěvníkům dokázal, že hrát lze na cokoliv. Nedělní koncert novopečených zpěváků a zpěvaček zahrnoval několik romských lidových písní pod vedením profesionálních hudebníků spolupracujících s Idou Kelarovou. Publikum ocenilo čistý a sehraný zpěv sboru sestávajícího z přibližně 35 účastníků workshopu, z nichž většinu tvořily ženy.

Poslední prázdninová neděle završila příjemný letní týden, který nabídl kromě horkého počasí také bohatý kulturní program, jehož vrcholem byl festival Touch the music. Festival navštívilo během pěti pracovních dnů na Sokolském ostrově více než 10 000 diváků, kteří měli možnost zhlédnout rozmanitá vystoupení a koncerty. Největší účast zaznamenal hned v pondělí koncert českého 4TETu, ale žádný z vystupujících si nemohl stěžovat na nezájem publika. Naopak, interpreti si atmosféru festivalu pochvalovali – a není divu. Kdo navštívil alespoň jedinou událost programu, na tváři se mu musel usadit spokojený úsměv. Kombinace všech okolností tvořila perfektní událost pro širokou veřejnost, která završila českobudějovické léto.

Touch the music byl zcela jedinečnou událostí, která v jihočeském kraji nemá obdoby. Originální hrací park bude po ukončení festivalu přemístěn do Písku, kde bude k dispozici návštěvníkům Sladovny. Následně se opět přesune do otevřeného prostoru při příležitosti Mezinárodního festivalu studentských filmů 2016 v polovině října. Pokud jste tedy nestihli hrací park projít a vyzkoušet, můžete si to vynahradit v Písku.

Za celý organizační tým a za všechny účinkující děkujeme všem návštěvníkům, za jejich skvělou náladu a chuť se bavit. Byli jste publikem, pro které je radost hrát a tvořit. Doufáme, že jste si festival užili na sto procent, a že vás hudba zasáhla tím nejlepším způsobem.

Celý článek

Pátý den festivalu

Datum: 30. srpen 2015, Rubriky: Aktuality

Poslední pracovní den nabitého festivalového týdne přinesl menší návštěvnost, zato však ještě teplejší počasí a pohodové interprety.

Od 16 hodin začal ve stanu za pódiem workshop beatboxu pod vedením čerstvého vicemistra světa v loopingu Ondřeje Havlíka alias En.dru. Dvojnásobný mistr České republiky v beatboxu kolem sebe shromáždil na 10 posluchačů se skutečným zájmem o beatbox, z nichž většinu tvořily děti. Za pomoci mikrofonu si návštěvníci workshopu mohli jeden po druhém vyzkoušet jednotlivé prvky beatboxu od těch základních až po všemožné doprovodné zvuky. Nakonec proběhla také improvizace z hlasů a zvuků všech přítomných. Workshop si užili účastníci i posluchači, i když největším zážitkem bylo En.druovo ukázkové použití loop station neboli smyčkovače. I když to na první pohled v podání En.drua vypadá jako hračka, za tvorbou polyfonních songů s doprovodem celé „kapely“ stojí roky a roky cvičení.

Po více než hodině workshopu byl nejvyšší čas začít zvučit následné vystoupení slavného beatboxera. En.dru nastoupil před horkem znavené publikum kolem čtvrt na sedm večer a předvedl sérii chytlavých songů za pomoci svého smyčkovače. I přes nízkou návštěvnost vyburcovalo jeho parádní vystoupení diváky ke spolupráci a výsledkem byl příjemný páteční rozjezd před večerním koncertem.

Táhnout celý workshop a koncert sám, to rozhodně musí vyžadovat spoustu sil, i přesto si En.dru po vystoupení našel čas na rozhovor. Sympatického umělce jsme podrobili zvídavým otázkám ohledně jeho profesionální beatboxerské kariéry. Jak sám En.dru během workshopu nastínil, beatbox mu prostě „vyrostl v puse“ ve věku, kdy ještě navštěvoval první stupeň základní školy. Učil se a vlastně se ještě stále učí hrát na flétnu (má-li čas), kytaru či klavír, ale už v útlém věku dospěl k závěru, že se chce z hudebního hlediska zaměřit především na svůj hlas. Ten prošel průpravou i při studiu Činoherního herectví na JAMU, kde se snažil navštěvovat i jednotlivé hodiny zpěvu na oboru Muzikál. En.dru svůj hlas využívá hodně a rozmanitě, a proto se vyhýbá některým hrdelním prvkům beatboxu, které by jeho hlasivky mohly poškodit.
Píše se rok 2015 a En.dru je z hlediska světové vokální hudby, beatboxu a především loopingu pojmem, a mohl by se v mnoha ohledech považovat za „nejlepšího“, i když tenhle termín sám nerad používá. „Je těžké říct, že je někdo nejlepší. Každý beatboxer má svůj styl, každý dělá něco jiného. Navzájem se od sebe učíme a předáváme si zkušenosti. Žádný úspěšný beatboxer není úplný samouk, všichni se navzájem inspirujeme.“
Hlavní náplní En.druovy práce tvoří právě koncerty, jako třeba ten, který vystřihl tady na Touch the music. Po dotazu organizátorů, jak se mu hrálo před posedávajícím a vyklidněným publikem, odpověděl, že je zvyklý na různé typy obecenstva. Někdy koncertuje v komorním prostoru, kde je i méně než 100 diváků, jindy na festivalu před tisícovými davy. „Někdy diváci paří jak diví, jindy sedí a užívají si to po svém. Je třeba to vycítit a dám jim, co potřebují a chtějí, nelámat to přes koleno. Vždycky je to jiné, to je na tom to krásné.“ Záleží především na kvalitě ozvučení a atmosféře, od toho se odvíjí chuť improvizovat, nebo naopak hrát stálé songy. Stálicí v repertoáru beatboxera tak může být vlastní hudba, ale i klasika typu Michael Jackson, která zazněla i na Sokolském ostrově.

Pro více informací mrkněte na www.endru.cz.

Se setměním ožilo celé město a v ulicích osvobozených od dopravy si lidé mohli posedět na položených trávnících. Na Sokolský ostrov přitáhl davy lidí zvuk večerního koncertu Idy Kelarové s kapelou Jazzfamelija. Propojení romských, latinskoamerických a jazzových prvků tvořilo dokonalé prostředí pro báječně prožitý poslední prázdninový páteční večer.

O víkendu se festival Touch the music přesune ze Sokolského ostrova na Piaristické náměstí, kde bude probíhat workshop Idy Kelarové Zpívat umí každý. Nezapomeňte sledovat festivalový facebook pro aktuální informace.

Všem divákům a posluchačům děkujeme za návštěvu festivalu a za skvělou podporu všem interpretům.

Celý článek