Čtvrteční report

Datum: 28. srpen 2015, Rubriky: Aktuality

Čtvrteční den festivalu Touch the music přinesl tři skvělé hudební zážitky ze zcela odlišných žánrů. Slunečné letní odpoledne zpříjemnilo od 16 hodin vystoupení orchestru opery Jihočeského divadla. Ve stanu u stezky se civilně naladění a oblečení členové orchestru s radostí pustili do ukázek z nejznámějších oper a muzikálů, jako Divotvorný hrnec či Rusalka. Na začátek dostalo publikum rychlokurz nástrojů, které orchestr zahrnuje. Po dvou áriích z Rusalky došlo také na dirigování z řad diváků, a to s menším či větším úspěchem (někteří z vyvolených diváků v sobě odhalili skutečný talent pro rytmus, jiní nikoliv). Diváci, hledající příjemný stín kolem stanu i pod stromy, ocenili ukázku klasické hudby stejně, jako středeční vystoupení Jihočeské komorní filharmonie.

V podvečer se publikum rozšířilo o řadu pravidelných diváků festivalu a přišlo si poslechnout koncert tria Noisy Pots. Mladí a kreativní čeští hudebníci dostáli svému jménu a za pomoci kýblů, plechovek, lahví i hrnců v kombinaci se syntezátory, vibrafonem, samplingem a vokálem vystřihli na Sokolském ostrově dynamický koncert. Jejich songy s prvky elektra, dance i dubstepu byly slyšet široko daleko a daly zapomenout na pohodový odpolední program. Roztančené publikum, které ve zremixovaných kouscích poznávalo známé melodie, se začalo s chutí připravovat na večerní koncert Bottle Boys.

Kdo ve čtvrtek večer nepřišel na Sokolský ostrov, neuvěří! Dánští Bottle Boys, to je čtveřice energických a veselých mladíků, kteří milují hudbu a na lahve hrají už neuvěřitelných 10 let! Zpočátku se pohybovali v zákulisí trochu nejistě, protože kolem osmé hodiny večerní se publikum před pódiem začalo teprve usazovat. Jakmile ale odbila půl devátá a na Sokolský ostrov padla tma, Bottle Boys mohli bez starosti vyjít na pódium před stovky a tisíce českobudějovických fanoušků. Po prvních pár „cvičných“ skladbách hoši z Dánska rychle pochopili, že návštěvníci festivalu Touch the music nejsou žádným nudným a tichým publikem. Stačilo naznačit a kotel před pódiem se naplnil skákajícími diváky. Oboustranná spolupráce vyústila v nezapomenutelný koncert, při kterém přišly na přetřes songy od Lady Gaga přes Nicki Minaj a PSY, až po Michaela Jacksona. Vrcholem koncertu byly série filmových melodií a hiphopových či tanečních songů. Bottle Boys to rozjeli naplno, a tak jedinou slabou chvilkou bylo, když z důvodu omezeného repertoáru hoši nemohli přidat druhý přídavek. I tak byl jejich koncert vrcholem celého festivalu.

Festival ale trvá až do neděle. V pátek nabídne workshop beatboxu s EN.DRUem a vystoupení EN.DRU: Živá hubohudba, workshop Idy Kelarové Zpívat umí každý a koncert Idy Kelarové Jazzfamelija. Tak nezapomeňte dorazit na Sokolský ostrov!