Druhý den festivalu

Datum: 26. srpen 2015, Rubriky: Aktuality

Druhý den festivalu Touch the music nabídl řadu vystoupení na netradiční nástroje. Už od tří hodin se ve stanu za hlavním pódiem představil Ondřej Smeykal se svým workshopem hry na didgeridoo pro začátečníky. Dřevěný nástroj je vlastně dutým kmínkem eukalyptu a je typický pro Australské domorodce. Ondřej Smeykal ovládá podmanivou hru na didgeridoo řadu let, vystupuje v České republice a pro začátečníky pořádá workshopy jen zřídka. Proto bylo velkým zážitkem pro všechny přítomné přiučit se základům od tohoto profesionálního hráče. Workshop se zaměřil na techniku dýchání, která je základem hry na didgeridoo. Jak sám umělec tvrdí, hru na didgeridoo je třeba učit se krok za krokem a trpělivě, stejně jako to dělá dítě, které se učí chodit.

Ondřej Smeykal vystoupil pro pohodově naladěné publikum v 18:30, v doprovodu svého kamaráda Jardu Mugrauera, který nahradil původně uvedeného Pavla Plánku. Kombinace didgeridoo a bicích se pro umělce stala příležitostí k improvizaci a koncert měl meditativní nádech.

Předcházelo mu zcela odlišné vystoupení Petra Špatiny, který hraje na svou unikátní „skleněnou harfu“. Nástroj vytvořený z 33 skleniček s vodou (32 tónů + na namáčení rukou) dokáže v podání bravurního umělce stvořit úžasné hudební vystoupení. Petr Špatina si navíc okamžitě získal publikum svým bezelstným vystupováním a vtipnými historkami ze svého života. To, že se před pódiem v 17 hodin sešlo málo diváků, nakonec vůbec neubralo koncertu na atmosféře a sám umělec publikum několikrát pochválil.

Vrcholem dne byl večerní koncert švédské dvojice Hang massive. Po osmé hodině už byla louka před pódiem téměř plná a divákům se čekání na umělce vyplatilo. Hang je nový nástroj, který se od roku 2000 ručně vyrábí ve Švýcarsku, a na který lze vykouzlit neuvěřitelnou scénickou hudbu. Duo Hang Massive svým koncertem nasadilo korunu úternímu netradičnímu festivalovému dni a strhlo diváky svými kreacemi.

Také úterní den se nadmíru vydařil, počasí bylo příjemné a diváci skvěle naladěni. Občerstvení pro diváky zajišťují dva stánky z klubu Slavie, kde se točí pivo Budvar a cider Somersby. Kávu a koktejly nabízí stánek u mostu s posezením. Hrací park stále přitahuje velké množství kolemjdoucích a prvotní nadšení se změnilo v zájem o prozkoumání možností hracích strojů. Středeční festivalový den bude patřit nejen rodinám s dětmi. Program začíná již v poledne workshopem pro děti Skladatelem za 30 minut. Následuje hudebně-divadelní představení Příhody kluka Bombarďáka a od 16 hodin vystoupí Miloš Dvořáček se sólo drumming show. Od 18 hodin zahraje Jihočeská komorní filharmonie a večer završí od 21 hodin v divadelní kavárně Kuloár Ridina Ahmedová a Petr Tichý svým koncertem.