Festival odstartoval

Datum: 25. srpen 2015, Rubriky: Aktuality

Festival Touch the music začal v pondělí 24. 8. varhanním koncertem Vladimíra Franze v kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí. Od 18 hodin rozezněly gotický prostor tóny skladby Protínání. Moderní skladba přilákala do kostelních lavic desítky posluchačů, kteří měli možnost vychutnat si suverénní hru na varhany v kamenných zdech nabitých historií. Protínání s mnoha vrcholy, disharmonickými prvky a překvapivými melodiemi trvalo více než 45 minut, a přesto umělec po vyčerpávajícím uměleckém výkonu vesele předstoupil před diváky, aby sklidil zasloužený postesk. Vladimír Franz přitahoval jihočeské diváky jako osobnost a jeho koncert byl pro mnohé překvapivým zážitkem. Úvod do festivalu byl netradiční, obohacující a naplno předvedl, že festival Touch the music vnese do českobudějovické kulturní scény zcela nové prvky.

Zatímco v kostele na Piaristickém náměstí probíhal varhanní koncert, na Sokolském ostrově se připravovala hlavní stage pro večerní koncerty. Zkouškou procházel také originální hrací park, rozmístěný podél stezky. Zvukové nástroje vytvořené pro festival se okamžitě setkaly s velkým zájmem kolemjdoucích, a to především rodin s dětmi. Největší úspěch měla bezesporu obří „trubkohra“ u dětského hřiště, díky které se Sokolským ostrovem ozývaly příjemné zvonivé tóny. Od zavěšených trubiček bylo těžké odtrhnout malé hráče, a festival tak okamžitě naplnil své motto, že tvořit hudbu může opravdu každý.

Po sedmé hodině večerní se pod pódiem objevili mladí bubeníci z uskupení Wild Sticks. Soubor je složený ze studentů Jihočeské konzervatoře a mladých bubeníků z Českých Budějovic a okolí. Hlavní bubenické jádro tvoří zakladatel Zdeněk Koubek a 10 stálých bubeníků. Koncert Wild Sticks byl plný originálních nápadů i netradičního zpracování známých skladeb, například od Michaela Jacksona. Propracovaná choreografie zahrnovala hru na bubny všeho druhu, bicí, plastové barely i popelnice. Bubeníci si užívali své vystoupení na pódiu i pod ním a ze všech sil se snažili zapojit také publikum. V krásném počasí se na Sokolském ostrově sešlo bezpočet rodin s dětmi i diváků všech věkových kategorií. Přestože koncert měl úspěch a bavil všechny přítomné, hlavní bod večera měl teprve přijít.

Po osmé hodině už byla louka před pódiem plná a diváci dychtivě čekali na 4TET. Vokální kvarteto složené z Jiřího Korna, Jiřího Škorpíka, Dušana Kollára a Davida Uličníka si připravilo svůj divácky vděčný koncert, který kromě skladeb zahrnoval také medailonky umělců a vtipné rekvizity. Zazněly například skladby Já to tady vedu, Ticket to Ride, Robinson, Lion sleeps tonight nebo Ej lásko lásko. Hudebně precizní koncert uskupení 4TET nasadil laťku vysoko a diváci ocenili umělce tak, že by se za to nemuselo stydět ani festivalové publikum.

První den festivalu Touch the music předčil očekávání a navnadil českobudějovické publikum na další program. V úterý se návštěvníci můžou těšit workshop Ondřeje Smeykala, performanci Petra Nikla: Akční žalmy, didgeridoo show a koncert švédských Hang Massive.