Pátý den festivalu

Datum: 30. srpen 2015, Rubriky: Aktuality

Poslední pracovní den nabitého festivalového týdne přinesl menší návštěvnost, zato však ještě teplejší počasí a pohodové interprety.

Od 16 hodin začal ve stanu za pódiem workshop beatboxu pod vedením čerstvého vicemistra světa v loopingu Ondřeje Havlíka alias En.dru. Dvojnásobný mistr České republiky v beatboxu kolem sebe shromáždil na 10 posluchačů se skutečným zájmem o beatbox, z nichž většinu tvořily děti. Za pomoci mikrofonu si návštěvníci workshopu mohli jeden po druhém vyzkoušet jednotlivé prvky beatboxu od těch základních až po všemožné doprovodné zvuky. Nakonec proběhla také improvizace z hlasů a zvuků všech přítomných. Workshop si užili účastníci i posluchači, i když největším zážitkem bylo En.druovo ukázkové použití loop station neboli smyčkovače. I když to na první pohled v podání En.drua vypadá jako hračka, za tvorbou polyfonních songů s doprovodem celé „kapely“ stojí roky a roky cvičení.

Po více než hodině workshopu byl nejvyšší čas začít zvučit následné vystoupení slavného beatboxera. En.dru nastoupil před horkem znavené publikum kolem čtvrt na sedm večer a předvedl sérii chytlavých songů za pomoci svého smyčkovače. I přes nízkou návštěvnost vyburcovalo jeho parádní vystoupení diváky ke spolupráci a výsledkem byl příjemný páteční rozjezd před večerním koncertem.

Táhnout celý workshop a koncert sám, to rozhodně musí vyžadovat spoustu sil, i přesto si En.dru po vystoupení našel čas na rozhovor. Sympatického umělce jsme podrobili zvídavým otázkám ohledně jeho profesionální beatboxerské kariéry. Jak sám En.dru během workshopu nastínil, beatbox mu prostě „vyrostl v puse“ ve věku, kdy ještě navštěvoval první stupeň základní školy. Učil se a vlastně se ještě stále učí hrát na flétnu (má-li čas), kytaru či klavír, ale už v útlém věku dospěl k závěru, že se chce z hudebního hlediska zaměřit především na svůj hlas. Ten prošel průpravou i při studiu Činoherního herectví na JAMU, kde se snažil navštěvovat i jednotlivé hodiny zpěvu na oboru Muzikál. En.dru svůj hlas využívá hodně a rozmanitě, a proto se vyhýbá některým hrdelním prvkům beatboxu, které by jeho hlasivky mohly poškodit.
Píše se rok 2015 a En.dru je z hlediska světové vokální hudby, beatboxu a především loopingu pojmem, a mohl by se v mnoha ohledech považovat za „nejlepšího“, i když tenhle termín sám nerad používá. „Je těžké říct, že je někdo nejlepší. Každý beatboxer má svůj styl, každý dělá něco jiného. Navzájem se od sebe učíme a předáváme si zkušenosti. Žádný úspěšný beatboxer není úplný samouk, všichni se navzájem inspirujeme.“
Hlavní náplní En.druovy práce tvoří právě koncerty, jako třeba ten, který vystřihl tady na Touch the music. Po dotazu organizátorů, jak se mu hrálo před posedávajícím a vyklidněným publikem, odpověděl, že je zvyklý na různé typy obecenstva. Někdy koncertuje v komorním prostoru, kde je i méně než 100 diváků, jindy na festivalu před tisícovými davy. „Někdy diváci paří jak diví, jindy sedí a užívají si to po svém. Je třeba to vycítit a dám jim, co potřebují a chtějí, nelámat to přes koleno. Vždycky je to jiné, to je na tom to krásné.“ Záleží především na kvalitě ozvučení a atmosféře, od toho se odvíjí chuť improvizovat, nebo naopak hrát stálé songy. Stálicí v repertoáru beatboxera tak může být vlastní hudba, ale i klasika typu Michael Jackson, která zazněla i na Sokolském ostrově.

Pro více informací mrkněte na www.endru.cz.

Se setměním ožilo celé město a v ulicích osvobozených od dopravy si lidé mohli posedět na položených trávnících. Na Sokolský ostrov přitáhl davy lidí zvuk večerního koncertu Idy Kelarové s kapelou Jazzfamelija. Propojení romských, latinskoamerických a jazzových prvků tvořilo dokonalé prostředí pro báječně prožitý poslední prázdninový páteční večer.

O víkendu se festival Touch the music přesune ze Sokolského ostrova na Piaristické náměstí, kde bude probíhat workshop Idy Kelarové Zpívat umí každý. Nezapomeňte sledovat festivalový facebook pro aktuální informace.

Všem divákům a posluchačům děkujeme za návštěvu festivalu a za skvělou podporu všem interpretům.