Ridina Ahmendová – koncert

26.08.2015, 21:00

Hlasové pohlazení, které je na velkou otevřenou scénu příliš intimní, proto jsme jej uspořádali v poklidném prostředí divadelní kavárny.

Ridina Ahmendová


Narodila se v Praze. Po otci má súdánský původ, po matce napůl český a napůl ruský židovský. Do svých 4 let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největším alžírském přístavu. Od roku 1988 je zpátky v Čechách.

První hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz – několik let zpívala tzv. jazzové standardy po klubech. Poté, z potřeby hledat autentičtější výraz a svůj opravdovější hlas, se vydala do méně probádaných zvukových krajin. Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexem na CD Pocustone (2001) (viz například hra Candi Ski) a poté na živé podobě projektu Floex. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika převážně tanečním a pohybovým představením (Život podle jepice, It´s so lovely, že?, Sekret aneb chci běžet jako šílený kůň ad.), podílela se na hudbě k několika filmům (Vaterland, Pusinky, Fimfárum 2), spolupracovala s řadou dalších hudebníků (Jan P. Muchow, Monika Načeva, Vladimír 518, Vladimír Václavek, Vojtěch a Irena Havlovi, Jaroslav Kořán, Sylvie Krobová a další). Byla přizvána na řadu koncertů (m.j. Tanya Tagaq, Suba Sankaran, Mari Boine, jako host  si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby Mc Ferrinem).

V roce 2003 měl premiéru její sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, za který získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo její sólové CD Hlasem, v současné době vystpuje občas sólově, ale především v duu s basistou Petrem Tichým jako Hlas Kontra Bas.